پایگاه اینترنتى خود را آنالیز کنید

پایگاه اینترنتى خود را آنالیز کنید اشاره : در ا...

پایگاه اینترنتى خود را آنالیز کنید

پایگاه اینترنتى خود را آنالیز کنید

اشاره :

در اینترنت سایت هاى زیادى وجود دارند که به صورت رایگان سایت شما را آنالیز مى کنند. در اینجا قصد داریم شما را با این سایت ها و نحوه استفاده از آنها آشنا کنیم.

اگر شما صاحب پایگاهى در دنیاى پهناور اینترنت هستید مطمئنا موفقیت و بهتر شدن آن برایتان اهمیت خاصى دارد، پس بدون شک نیاز دارید که به بررسى نقاط مثبت و منفى قسمت هاى مختلف سایت خود بپردازید. این کار نیاز به داشتن دانش فنى خاصى ندارد و در اینترنت سایت هاى زیادى وجود دارند که این امکان را به صورت رایگان در اختیار شما قرار مى دهند. در این مقاله قصد داریم که شما را با تعدادى از این سایت ها و نحوه استفاده از آنها آشنا کنیم.

 

پایگاه اینترنتى خود را آنالیز کنید
 

اشاره :

در اینترنت سایت هاى زیادى وجود دارند که به صورت رایگان سایت شما را آنالیز مى کنند. در اینجا قصد داریم شما را با این سایت ها و نحوه استفاده از آنها آشنا کنیم.

اگر شما صاحب پایگاهى در دنیاى پهناور اینترنت هستید مطمئنا موفقیت و بهتر شدن آن برایتان اهمیت خاصى دارد، پس بدون شک نیاز دارید که به بررسى نقاط مثبت و منفى قسمت هاى مختلف سایت خود بپردازید. این کار نیاز به داشتن دانش فنى خاصى ندارد و در اینترنت سایت هاى زیادى وجود دارند که این امکان را به صورت رایگان در اختیار شما قرار مى دهند. در این مقاله قصد داریم که شما را با تعدادى از این سایت ها و نحوه استفاده از آنها آشنا کنیم.

 

 

PAGE RANK سایت شما چند است؟

به عنوان اولین قدم، باید بدانید که سایت شما از نظر موتور جستجوگر گوگل در چه رتبه اى قرار دارد.

پس ابتدا باید با مفهوم عبارت "PAGE RANK" آشنا شوید. PAGE RANK میزان اهمیت صفحه مورد نظر شما از سوى گوگل است و با عددى بین صفر و 10 تعیین مى شود. به عنوان مثال PAGE RANK سایت گوگل 10 است. حال سوال اینجاست که چگونه متوجه شویم که PAGE RANK سایت ما چند است؟

گوگل این مسئله را با قرار دادن این امکان در TOOLBAR (نوار ابزار) خود مرتفع کرده است. به گونه اى که هر بار صفحه وبى را باز مى کنید به طور خودکار PAGE RANK آن صفحه نمایش داده مى شود.

راه ساده ترى نیز وجود دارد. تولبار گوگل شده و در قسمت CHECK PR آدرس مورد نظر خود را وارد کرده و سپس بر روى دکمه CHECK PR کلیک کنید. البته سایت هاى مشابه دیگرى نیز وجود دارند.

 

آشنایى با سایت ALEXA.COM

در این سایت شما مى توانید به اطلاعات ارزشمندى در مورد ترافیک سایت خود دست پیدا کنید.

لازم است بر روى عبارت RANKINGS TRAFFIC در صفحه اصلى سایت ALEXA کلیک کنید. در کادر مورد نظر آدرس سایت خود را وارد کنید و بر روى دکمه GET TRAFFIC DETAILS کلیک کنید. در صفحه باز شده یک سرى توضیحات اجمالى (OVERVIEW) از جمله سایت هاى مرتبط، رتبه ترافیک (TRAFFIC RANK)، تعداد سایت هاى لینک داده به این سایت، تاریخ آنلاین شدن این آدرس و اطلاعات تماس در مورد سایت مورد نظر نمایش داده مى شود.

همچنین از این نظر مى توانید سایت خود را با یک سایت دیگر نیز مقایسه کنید. این کار از طریق وارد کردن آدرس سایت مورد نظر و کلیک بر روى دکمه COMPARE SITES امکان پذیر است.

در قسمت RELATED LINKS لینک و سایتهاى مرتبط با سایت شما نمایش داده مى شود.

در قسمت SITES LINKING IN نیز لیست سایت هایى که به شما لینک داده اند نمایش داده مى شود.

 

آشنایى با سایت SEARCHBLISS.COM

هنگامى که وارد این سایت مى شوید با لینک هاى زیادى مواجه هستید که ابزار زیادى را در زمینه هاى مختلف براى مدیران سایت ها از جمله بهینه سازى جایگاه سایت ها در موتورهاى جستجوگر مهیا کرده است. یکى از این ابزار مهم LINK POPULARITY CHECK مى باشد که توسط آن از تعداد لینک هاى مرتبط با سایت شما در موتور هاى جستجوگر مطلع مى شوید. تنها کافیست در قسمت ENTER YOUR URL آدرس سایت خود را وارد کنید و در قسمت ENTER THE ACCESS CODE AS SEEN ABOVE کد سه رقمى که در مقابل عبارت ACCESS CODE قرار گرفته است را وارد کنید و بر روى دکمه GENERATE REPORT کلیک کنید.

 

چه سایت هایى از طریق BLOGROLLING به شما لینک داده اند؟

حتما با سایت BLOGROLLING آشنایى دارید . BLOGROLLIN امکانات مدیریت لینک ها را در اختیار شما قرار مى دهد و شما مى توانید به راحتى لینک دوستان یا سایتهاى مرتبط را در سایت خود قرار دهید.

براى اینکه بدانید چه سایتهایى از این طریق لینک شما را در سایت خود قرار داده اند نیاز دارید وارد این صفحه که بخشى از امکانات ارائه شده توسط خود سایت BLOGROLLING است، بشوید.

تنها لازم است در صفحه مذکور و در قسمت SEARCH FOR آدرس سایت خود را وارد کنید و بر روى دکمه SEARCH کلیک کنید.

آشنایى با سایت WHOLINKSTOME.COM

اگر کمى خوش شانس باشید و موفق شوید که به این سایت دسترسى پیدا کنید (چون در بیشتر مواقع سرور این سایت با مشکل مواجه است) مى توانید یکجا متوجه شوید که چه سایت ها و یا وبلاگ هایى به پایگاه شما لینک داده اند.

کار با این سایت مشابه سایت هاى قبل بسیار ساده مى باشد. تنها کافیست در صفحه‌ى اصلى سایت و در قسمت LOOK UP SITE آدرس سایت خود را وارد کرده و بر روى گزینه‌ى WHO LINKS TO ME? کلیک کنید، تا پس از چند دقیقه نتایج حاصل، نمایش داده شوند. نتایج نمایش داده شده، شامل موارد زیر مى باشد:

• رتبه داده شده به صفحه شما از سوى گوگل براساس اهمیت (GOOGLE PAGE RANK)

• تعداد لینک هاى داده شده به سایت یا وبلاگ شما که از سوى سایت BLOGROLLING یافت شده است.

• تعداد لینک هاى داده شده به سایت یا وبلاگ شما که از سوى سایت YAHOO! یافت شده است.

• تعداد لینک هاى داده شده به سایت یا وبلاگ شما که از سوى سایت MSN یافت شده است.

• جزییات ترافیک بازدیدکننده بر روى سایت یا وبلاگ شما از سوى سایت ALEXAکه دستیابى مستقیم به این اطلاعات قبلا توضیح داده شد.

• نتایج جستجوى آدرس شما در صفحات وب توسط سایت TECHNORATI.

• نتایج جستجوى آدرس شما در صفحات وب توسط سایت ICEROCKET.

علاوه بر موارد ذکر شده در انتهاى صفحه بخشى از نتایج جستجوى سایتهاى BLOGROLLING،

YAHOO و MSN نمایش داده شده اند. همچنین شما مى توانید با قرار دادن کدى در سایت یا وبلاگ خود، به بازدیدکنندگان این امکان را دهید که با کلیک بر روى این لینک به طور مستقیم نتایج حاصل را مشاهده کنند.

 

آشنایى با سایت WIDEXL.COM

شما مى توانید از این آدرس وارد صفحه اصلى این سایت شوید. در سمت راست این سایت قسمتى به نام FREE ONLINE TOOLS وجود دارد که امکانات مفیدى را در اختیار شما قرار مى دهد. این امکانات به قرار زیرند:

LINK POPULARITY CHECK:

این گزینه این امکان را به شما مى دهد که متوجه شوید چه تعداد صفحه به صفحه وب شما در موتورهاى جستجوگر گوگل، ALTAVISTA، MSN، HOTBOT ،LYCOS و ... لینک داده اند. حتى مى توانید علاوه بر آدرس سایت خود، آدرس 2 سایت دیگر را براى مقایسه وارد کنید.

SEARCH SATURATION :

این گزینه این امکان را به شما مى دهد که متوجه شوید چه تعداد صفحه از وب شما در موتورهاى جستجوگر فهرست (INDEX) شده اند. در اینجا نیز به مانند حالت قبل مى توان آدرس 2 سایت دیگر را براى مقایسه وارد کرد.

: META TAG ANALYZER

همانطور که مى دانید انتخاب کلیدواژه ها (KEYWORDS) و توضیحات صفحه (DESCRIPTION) مناسب، نقش مهمى را در معرفى یک پایگاه اینترنتى به موتورهاى جستجوگر ایفا مى کنند. در واقع ملاک اصلى فهرست کردن صفحات وب توسط موتورهاى جستجوگر همین دو موردى است که در بالا ذکر شد. مرتبط بودن عبارات انتخابى با موضوع صفحه، رعایت کردن تعداد عبارات بکار گرفته شده، جلوگیرى از تکرار و استفاده از کلمات رایج بى ربط و گمراه نمودن موتورهاى جستجوگر به منظور افزایش بازدید و ... از مواردى هستند که باید در انتخاب کلیدواژه ها و توضیحات یک صفحه به دقت رعایت شوند.

این بخش این امکان را در اختیار شما قرار مى دهد که به بررسى کلیدواژه ها و توضیحات صفحه مورد نظر خود بپردازید. علاوه بر این، یک سرى اطلاعات کلى نیز در اختیار شما قرار مى گیرد.

نتایج نمایش داده شده به اختصار در زیر ذکر شده اند:

- نوع سرور وب

- نمایش کلیدواژه ها و توضیحات صفحه

- نمایش درصد ارتباط کلیدواژه ها و توضیحات با نوشته هاى صفحه

- تعیین وضعیت تعداد کلیدواژه ها و کارکترهاى توضیحات صفحه

- تعیین وضعیت حجم صفحه و زمان بارگذارى آن

- نمایش کلیدواژه ها بر حسب درجه اهمیت

- نمایش لینک هاى یافت شده در صفحه بر حسب اهمیت

- و ...

 

سخن آخر

ابزار آنلاینى که در اینجا معرفى شد تقریبا بیشتر مواردى که باید در یک صفحه وب مورد بررسى قرار گیرد را در بر مى گیرد و واضح است که این امکانات تنها محدود به این چند سایت نمى شود. به هر حال شما به این وسیله و با کمى عنصر صبر مى توانید فاصله خود را با سایت هاى موفق کم کنید.


هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...